Na pierwszym miejscu w Europie
Poszczególne wskaźniki z Mapy Drogowej wskazują, iż krajowe cementownie plasują się w ścisłej czołówce w Unii Europejskiej. Wystarczy wspomnieć, iż przemysł cementowy w Polsce pozyskuje ok. 80% energii cieplnej z paliw alternatywnych, podczas gdy w UE jest to 53%. Dzięki temu cementownie nie tylko zagospodarowują ok. 10% polskich odpadów komunalnych, ale także ograniczają emisję CO2. Paliwa alternatywne zastępują bowiem węgiel w piecach cementowych.
Branża cementowa w Polsce jest najnowocześniejszą w Europie, plasując się wśród trzech czołowych producentów cementu na Starym Kontynencie. Z kolei wartość dotychczasowego programu inwestycyjnego przekroczyła 12 mld zł, co pozwoliło między innymi na zredukowanie emisji CO2 o ponad 30% w stosunku do 1990 r. Dalsza dekarbonizacja produkcji cementu, w tym wdrożenie technologii CCS, wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych, a wcześniej - stabilnych ram legislacyjnych.
Powstanie pierwsza zeroemisyjna cementownia
Przemysł cementowy w Polsce jest prekursorem technologii CCS, czyli wychwytywania, transportowania i magazynowania CO2. Wykonane przez ekspertów Akademii Górniczo-Hutniczej studium wykonalności zintegrowanego układu CCS dla przemysłu cementowego w Polsce stanowi podstawę dla strategii branży w tym obszarze.
Szacuje się, iż w 2030 r. z produkcji cementu w Polsce będzie wychwytywane ok. 2,5 mln ton CO2, a w 2040 r. - nawet 100% rocznej emisji. Jednocześnie koszty realizacji instalacji CCS tylko dla jednej cementowni wynoszą - w zależności od wybranej technologii wychwytywania - od 0,5 do 1,5 mld zł. Pierwszą zeroemisyjną cementownią w Europie stanie się Cementownia Kujawy, gdzie dzięki dofinansowaniu z Funduszu Innowacji będzie realizowany projekt Go4ECOPlanet.
Jak podkreślali przedstawiciele sektora na ostatnim posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Cementowego, branży kończy się czas. W 2026 r. rozpocznie się sukcesywne ograniczanie dostępnych bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, które zostaną w całości wycofane w 2034 r. W tym czasie cementownie muszą więc uruchomić instalacje CCS, konieczne jest także zapewnienie możliwości magazynowania dwutlenku węgla.