W 2020 r. przypadł jubileusz 30-lecia Stowarzyszenia Producentów Cementu, zrzeszającego polską branżę cementową i wspierającego jej rozwój. Minione ponad trzy dekady stały dla sektora pod znakiem transformacji, która zaowocowała niespotykanym dotąd rozwojem technologicznym. Cementownie w Polsce stały się jednymi z najnowocześniejszych zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Dzięki temu nasz kraj należy do czołowych producentów cementu, plasując się na trzecim miejscu w Unii Europejskiej.

10 mld zł na inwestycje

Systematyczne wdrażanie w polskich cementowniach najnowszych technologii było możliwe dzięki realizacji programu inwestycyjnego o wartości ponad 10 miliardów złotych. Przyniósł on nie tylko istotne zwiększenie efektywności produkcji, ale przede wszystkim znaczące ograniczenie oddziaływania na środowisko.

Na przestrzeni lat, przemysł cementowy zredukował emisję CO2 o ponad 30% w stostunku do 1990 r., obniżając swój udział w całkowitej emisji dwutlenku węgla w Polsce do 2%. Równocześnie emisja pyłów do atmosfery została ograniczona o 99%, a cementownie zredukowały również zużycie ciepła (o niemal 37%), energii (o ponad 12%) i wody, która jest dodatkowo zagospodarowana np. do nawadniania lasów.

W kierunku dekarbonizacji

Kluczową rolę w redukcji emisji CO2 przez cementownie odgrywa wykorzystanie paliw alternatywnych (RDF, czyli odpowiednio wysortowanych i przetworzonych odpadów), które zastępują węgiel. Obecnie nawet 90% ciepła potrzebnego do wypalania klinkieru jest pozyskiwane z odpadów, a polski przemysł cementowy jest pod tym względem liderem w Europie.

Zastosowanie paliw alternatywnych wpisuje się dodatkowo w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego, ponieważ w skali roku umożliwia zagospodarowanie blisko 10% krajowych odpadów komunalnych. Oznacza to, iż około 1,8 miliona ton śmieci zamiast co roku trafić na składowiska, jest efektywnie wykorzystane przez cementownie.

Istotna rola w gospodarce

Przeszło 30 lat transformacji nie tylko przełożyło się na rozwój technologiczny sektora cementowego, ale również uczyniło go stabilnym fundamentem polskiej gospodarki - w ujęciu globalnym, jak i lokalnym. Branża zatrudnia bezpośrednio 3,5 tysiąca osób, a w ramach łańcucha dostaw oraz sieci podwykonawców zapewnia blisko 22 tysiące miejsc pracy.

Jak podkreślił w swoim raporcie Ernst & Young, w skali roku sektor cementowy generuje na poziomie 3,8 mld wartości dodanej w polskiej gospodarce oraz blisko 1,9 mld złotych wpływów do budżetu sektora finansów publicznych. Przekłada się to również na gospodarki lokalne, gdzie branża dodatkowo angażuje się w inicjatywy wspierające ochronę zdrowia, działania społeczne czy proekologiczne.

Masz pytanie?