Produkcja cementu i betonu o obniżonym śladzie węglowym to kolejne z działań sektora, które wpisuje się w dekarbonizację oraz zrównoważone budownictwo. Niskoemisyjne materiały budowlane są coraz częściej stosowane na polskich budowach.

Zrównoważone przestrzenie biurowe

Obecnie w Polsce realizowanych jest wiele inwestycji, w których deweloperzy zdecydowali się na wykorzystanie niskoemisyjnych materiałów. Przykładem jest biurowiec The Bridge, powstający przy Placu Europejskim w Warszawie, u zbiegu ulic Grzybowskiej i Towarowej. Budynek będzie miał ponad 170 m wysokości. Na 40 piętrach zostanie oddanych do użytku blisko 50 tys. m2 powierzchni biurowej. Inwestycja realizowana przez Ghelamco wykorzystuje niskoemisyjny beton, który posłużył do wykonania płyty fundamentowej wieżowca.

W przypadku inwestycji biurowych również firma Skanska postanowiła skorzystać z niskoemisyjnych materiaów. Po raz pierwszy zastosowano je na budowie biurowca P180 na warszawskim Mokotowie. Jak deklarują inwestorzy, P180 był nawet pierwszym budynkiem w tej części Europy, w którym wykorzystano niskoemisyjny beton. Emisję CO2 potrzebnego do jego wytworzenia zredukowano o około 42%. Szwedzka firma postawiła na niskoemisyjny beton także przy realizacji płyty fundamentowej biurowca Studio na warszawskiej Woli.

W marcu dobiegła końca realizacja podziemnej konstrukcji biurowca, będącego pierwszym etapem inwestycji Vibe - projektu, który powstaje przy ulicy Towarowej na warszawskiej Woli. Inwestorem jest firma Ghelamco, która dotychczas stworzyła konstrukcję wykorzystującą około 450 ton stali i blisko 5000 m3 betonu, z czego 75% stanowił beton niskoemisyjny. Wykorzystanie tego materiału pozwoliło inwestorowi zredukować emisję dwutlenku węgla i ograniczyć tym samym ślad węglowy całego projektu.

W kwietniu symboliczna wiecha zawisła na budowie kompleksu biurowego Lixa w Warszawie. Realizowane przez Yareal biurowce Lixa D i E będą gotowe na przyjęcie najemców odpowiednio w II i I kwartale 2024 r. Inwestor podkreśla, że cały proces budowy oparty jest o energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł, a jednym z wykorzystywanych produktów jest również beton o obniżonym śladzie węglowym, który pozwala zredukować emisję CO2 o 3031 ton.

Coraz bardziej zielone osiedla

Technologia niskoemisyjnego betonu coraz częściej stosowana jest również przy realizacji inwestycji mieszkaniowych. Przykładem jest chociażby osiedle Neowo, powstające w sąsiedztwie realizowanej w tym samym czasie stacji metra Chrzanów na warszawskim Bemowie. Inwestorem jest firma Yareal, która zwraca uwagę, iż nowe osiedle będzie korzystać z zielonej energii - wytwarzanej przez własną elektrownię słoneczną, a do budowy jest wykorzystywany właśnie niskoemisyjny beton.

Również mieszkańcy osiedla Aparté Mokotów w stolicy będą mogli zamieszkać w przestrzeni bardziej przyjaznej dla środowiska. Inwestor - firma Bouygues Immobilier Polska - zdecydował się wykorzystać ponad 6,5 tys. m2 niskoemisyjnego betonu. Dzięki temu ślad węglowy konstrukcji budynku został zredukowany o 31 procent, czyli o ponad 533 tys. kilogramów CO2. Kolejną z takich inwestycji jest osiedle Pozytywny Mokotów w Warszawie, na którego trzecim etapie firma Yareal użyła niskoemisyjnego betonu.

Masz pytanie?