Branża cementowa w Polsce jest skupiona wokół 12 zakładów, w tym 10 cementowni pracujących w pełnym cyklu produkcyjnym. Na stałe wpisały się one nie tylko w lokalny krajobraz, ale również w życie regionów. Producenci cementu od lat działają na rzecz lokalnych społeczności poprzez fundacje, wolontariat pracowniczy i wiele innych aktywności.

Fundacje działają w regionach

15. urodziny obchodzi Fundacja Cemex „Budujemy Przyszłość”, która od momentu powstania przyznała prawie 600 grantów, a także wspierała realizację projektów w ramach wolontariatu pracowniczego. Obecnie fundacja stawia na inicjatywy związane z ochroną środowiska i klimatu oraz ekologią, co znalazło odzwierciedlenie w nowej nazwie konkursu - „Fabryka Eko Pomysłów”. Ostatnie inicjatywy to między innymi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach „Zimy z Cemex”, a także wsparcie dla bezdomnych zwierząt w 21 lokalizacjach w całej Polsce.

Niedawno swoje 11-lecie świętowała Fundacja Górażdże - Aktywni w Regionie. Obecnie liczba wspartych przez nią projektów przekroczyła 1000, obejmując programy: grantowy, wolontariat pracowniczy oraz „Bliżej Naszych Sąsiadów”. W 2023 r. na liście zrealizowanych projektów znalazły się między innymi: tężnia solankowa w Gogolinie, ścieżka sensoryczna w przedszkolu w Krapkowicach, plac zabaw dla dzieci w Kuźni Raciborskiej czy Grand Prix Polski w Tańcu Towarzyskim w Gogolinie - wyjątkowe wydarzenie z udziałem wielokrotnych Mistrzów Polski, Europy i Świata.

Blisko 240 zrealizowanych projektów w latach 2019-23 to bilans działalności Fundacji Holcim, która od 2016 r. pomaga lokalnym społecznościom zmieniać swoje otoczenie. Fundacja prowadzi między innymi program edukacyjny „Zielone Laboratorium”, w ramach którego uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych, a także szkół średnich poznają zagadnienia związane z ochroną środowiska i klimatu, a na zwycięzców konkursu czekają nagrody finansowe i rzeczowe. Kolejny program to „Ludzie Holcim”, dzięki któremu pracownicy mogą angażować się w działania na rzecz lokalnych społeczności.

Cementownie wspierają lokalnie

Celem konkursu Aneks, organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu, jest zaprezentowanie najnowszych i najbardziej wartościowych projektów w zakresie sztuk wizualnych, których autorami są osoby związane z regionem. Od lat konkurs wspiera Cementownia Odra, która została uhonorowana Nagrodą Miasta Opola za wsparcie i mecenat nad rozwojem lokalnej kultury - w tym współpracę z Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie zaangażowała się w organizację wystawy „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”.

Program wolontariatu pracowniczego, mający na celu pomoc schroniskom dla bezdomnych zwierząt w Trębaczewie i Szczytach, rozpoczęła Cementownia Warta. Aby dowiedzieć się więcej na temat emocji ludzi i emocji zwierząt oraz psychologicznych aspektów relacji między nimi, zostały także zaplanowane webinary z behawiorystą. Cementownia Warta organizuje również Dzień Zdrowia, Akademię Nordic Walking czy cykl spacerów w ramach programu Eko Warta - promującego ochronę środowiska oraz zdobywanie wiedzy na temat otaczającej nas flory i fauny.

Lokalnym wydarzeniem, które na stałe wpisało się do kalendarza, jest coroczny Piknik Ożarów. To jedna z wielu imprez w regionie, której organizację wspiera Cement Ożarów. Kolejne to między innymi: Dożynki Gminy Ożarów, Jarmark Pawłowski, Aktywni Biegowo Cement czy Ostrowiecki Półmaraton Leśny. Z kolei na terenie Cementowni Ożarów został zorganizowany Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska, łączący rodzinny piknik z działaniami edukacyjnymi.

W sercu Gminnego Ośrodka Kultury Perła w Nowinach powstała nowa przestrzeń pod hasłem „Miniatura Historii”. To wyjątkowe miejsce, które nie tylko zgromadziło bogate dziedzictwo lokalne, ale także jest rezultatem pasji i zaangażowania społeczności. Wysiłek utworzenia „Miniatury Historii - Izby Pamięci" podjął Dyckerhoff Polska we współpracy z gminą Nowiny. Celem jest nie tylko udokumentowanie historii Cementowni Nowiny, ale także upamiętnienie życia społeczności lokalnej poprzez zebranie artefaktów, fotografii oraz materiałów audio-wizualnych.

Masz pytanie?