Sektor cementowy w Polsce jest skupiony wokół 12 zakładów, w tym 10 cementowni pracujących w pełnym cyklu produkcyjnym. Mają one istotny wkład w gospodarkę regionów, a także w ich lokalne wydarzenia. Obszarami aktywności producentów cementu są między innymi: sport, działania integrujące społeczność czy ukierunkowane na edukację i bezpieczeństwo.

Dobre praktyki cementowni

W najnowszym raporcie "Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki", zaprezentowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, zostało wyróżnionych pięć projektów Cemex Polska. Dotyczyły one środowiska, działań na rzecz pracowników oraz społeczności lokalnej. Taką inicjatywą jest program "Mistrzowie Bezpieczeństwa", skierowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych i mający na celu kształtowanie bezpiecznych zachowań i nawyków. W ostatniej edycji wzięło udział 150 uczniów.

Dyckerhoff Polska po raz drugi przeprowadził lekcję geografii w terenie dla uczniów oraz nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Włodzimierza Leonarda Lubańskiego z Nowin. Mieli oni okazję zapoznać się z realizowanymi w Cementowni Nowiny działaniami na rzecz ochrony środowiska, a także odwiedzić Kopalnię Kowala i obejrzeć pokaz wykonywania robót strzałowych. Zwiedzili również zakład, centralną sterownię oraz laboratorium badawcze

.

Budując sportowe emocje

Cementownia Odra wspiera zawody Triathlon Lewin Brzeski. Wydarzenie odbędzie się już po raz trzeci i obejmie tradycyjne konkurencje: pływanie (na dystansie 475 m), jazdę na rowerze (ponad 22 km) oraz bieganie (na dystansie 4,4 km). Organizator przewidział start wspólny z wody, a także różnorodne nawierzchnie: utwardzone i szutrowe. Cementownia Odra zadbała o rozbudowę infrastruktury zawodów głównych, jak również zapewniła strefę sportu dla rodzin.

Kolejny Rajd Rowerowy Warciańskim Szlakiem, organizowany przez Cementownię Warta, zgromadził 150 uczestników. Trasa liczyła ponad 35 km i prowadziła do parku 700-letnich lip przy dworze obronnym w Siemkowicach. To jednak nie koniec sportowych aktywności, ponieważ Cementownia Warta zaprasza na XIII edycję Działoszyńskiej Dziesiątki. Na liście startowej biegu znalazło się już ponad 200 osób. Zakład już po raz XIII zorganizował także Akademię Nordic Walking oraz Akademię Biegania, którego tegorocznym gościem specjalnym była Wanda Panfil - Mistrzyni Świata w maratonie.

Jubileuszowy Bieg Ulicami Bohaterów, który już po raz dziesiąty odbędzie się w Małogoszczu, współorganizuje Cementownia Małogoszcz. Na liście startowej jest już ponad 200 uczestników, a łącznie w wydarzeniu może wziąć udział nawet 350 biegaczy. Dla każdej grupy wiekowej przygotowane zostały trasy, których dystanse wynoszą od 200 do 7500 metrów. Można także wystartować w marszu nordic walking na dystansie 4500 metrów.

W Bieg Firmowy, którego celem jest świetna zabawa i rywalizacja, a przede wszystkim wsparcie podopiecznych Fundacji Everest, zaangażował się Cement Ożarów. W tegorocznej edycji w biegu wzięło udział 12 620 uczestników, z czego aż 45 pracowników firmy, którzy stworzyli 9 drużyn. W gronie biegaczy znaleźli się także pracownicy Grupy CRH - w tym Trzuskawica, a także Bosta Beton.

Heidelberg Materials Polska angażuje się w sport, będąc wieloletnim głównym sponsorem Klubu Sportowego „Budowlani” z Opola - jednego z czołowych polskich klubów podnoszenia ciężarów. Z „Budowlanych” wywodzą się polscy medaliści olimpijscy, mistrzostw Europy i świata, między innymi Tadeusz Rutkowski, Szymon Kołecki i Bartłomiej Bonk. Zawodnicy klubu mają na swoim koncie szereg medali w rozgrywkach olimpijskich, a także światowych i europejskich.

Masz pytanie?