Lokalne zaangażowanie producentów cementu ma wiele wymiarów, a jednym z nich są kultura i sztuka. Cementownie wspierają i organizują wydarzenia oraz inicjatywy kulturalne w regionach, a także same inicjują projekty artystyczne, takie jak murale na terenie zakładów.

Murale w cementowniach

W Cementowni Kujawy powstał ECOMural, który zdobył pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Lafarge w Polsce oraz Geocycle. Mural powstał z ekologicznych materiałów, takich jak specjalistyczne farby fotokatalityczne. Jak podkreślił zwycięzca konkursu, architekt Dawid Celek, projekt nosi tytuł "Harmonia" i został zainspirowany relacją między środowiskiem naturalnym, architekturą, tkanką miejską i człowiekiem.

Z kolei na ścianie budynku Zarządu na terenie Cementowni Ożarów został wykonany mural w technice trójwymiarowej. Stanowi on artystyczne przedstawienie metafory pracy, lepszej przyszłości oraz tworzenia dobrej przestrzeni dla ludzi. Mural zaprojektował Dawid Celek, a wykonanie powierzono firmie Wallart, znanej z realizacji murali w całej Polsce.

Lokalni mecenasi kultury i sztuki

CEMEX Polska był partnerem wystawy "Kolor życia. Frida Kahlo", na której zostały zaprezentowane trzy obrazy malarki: "Tam wisi moja sukienka", "Kokosy" i "Martwa natura z arbuzami". Dodatkowymi elementami ekspozycji w Łazienkach Królewskich były archiwalne zdjęcia z życia artystki, a także film dokumentalny z 1941 r. Integralną część wystawy stanowiła plenerowa instalacja, odtwarzająca fragmenty Niebieskiego Domu Fridy Kahlo.

Grupa Górażdże od dekad patronuje Filharmonii Opolskiej, za co otrzymała m.in. nominację do nagrody Ministra Kultury "Mecenas roku". Jest także jednym z głównych sponsorów Fundacji Sanktuarium Góra Św. Anny i wspierała Opolskie Konfrontacje Teatralne czy projekt "Klasycy sztuki współczesnej", organizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu.

Cementownia Ożarów wielokrotnie stała się... plenerem fotograficznym i artystycznym. Wszystko za sprawą współpracy z Galerią i Fotoklubem z Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, których działalność artystyczna objęła także teren zakładu. Cement Ożarów od lat jest również mecenasem Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu "Krzemionki".

Budując historię regionów

Cementownia Odra otrzymała Nagrodę Miasta Opola za wsparcie i mecenat nad rozwojem lokalnej kultury, a także za wieloletnią współpracę z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu oraz Muzeum Śląska Opolskiego. Zakład od lat wspiera coroczną wystawę w Galerii Aneks, a wraz z Grupą Górażdże włączyła się także do realizacji wystawy "Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta".

Dzięki mecenatowi kulturalnemu Cementowni Warta powstał projekt muzyczny "Mini harmonia", realizowany przez orkiestrę instrumentalną, którą tworzą pracownicy zakładu, członkowie ich rodzin oraz pasjonaci muzyki z regionu. Działalność Orkiestry Cementowni Warta rozwija się na przestrzeni lat, a w jej sali prób stoi instalacja prezentująca instrument, który jest w orkiestrze od końca XIX wieku.

Dyckerhoff Polska, we współpracy z Gminą Nowiny, współtworzy "Miniatury Historii - Izby Pamięci" w Gminnym Ośrodku Kultury Perła w Nowinach. To wyjątkowe miejsce, które nie tylko zgromadziło bogate dziedzictwo lokalne, ale także jest wynikiem pasji i zaangażowania społeczności. Celem było dokumentowanie historii Cementowni Nowiny i upamiętnienie życia społeczności lokalnej.

Masz pytanie?