W dzisiejszych czasach szczególnie doceniamy możliwość spotkania się w większym gronie i wspólnego celebrowania lokalnych wydarzeń. Niezmiennie, od lat wspierają i organizują je cementownie, aktywnie uczestnicząc w życiu społeczności. Lokalne zaangażowanie już na stałe wpisało się w działalność zakładów w całej Polsce.

Wsparcie dla lokalnych wydarzeń

Angażując się w inicjatywy samorządu Opola i jego mieszkańców, Cementownia Odra dołożyła swoją cegiełkę do uświetnienia Jarmarku Bożonarodzeniowego, który z końcem 2022 r. odbył się na opolskim rynku. Cementownia Warta od lat wspiera Wojewódzkie Święto Chrzanu, które w 2022 r. odbyło się już po raz jedenasty. Współtworzyła także koncert charytatywny, który odbył się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Działoszynie.

W 2022 r. obchody Dni Małogoszcza już tradycyjnie zainaugurował Turystyczny Rajd Rowerowy „Po Małogoskiej Ziemi”, podczas którego blisko 60 uczestników zmierzyło się z 38-kilometrową trasą. Wydarzenie wspiera Cementownia Małogoszcz, aktywnie angażując się w życie lokalnej społeczności. Gmina Rędziny we współpracy z Fundacją CEMEX i lokalnymi jednostkami samorządowymi organizuje natomiast Rodzinny Rajd Rowerowy, który w 2022 r. obył się już po raz 25. Wzięło w nim udział ponad 250 osób, od dzieci po seniorów, którzy mieli do pokonania 25-kilometrową trasę.

Rodzinne wydarzenia na terenie zakładów organizuje Grupa Górażdże. Pikniki „Rodzinna Ptasia Olimpiada w Górażdżach” czy „Kopalnia Dzikich Pszczół”, w których wzięło kilkuset uczestników, łączyły edukację z elementami rywalizacji. Również uczestnicy krapkowickich Dni Przemysłu i Żeglugi, obejmujących także Piknik Odrzański w Krapkowicach oraz finał Artystycznego Lata w Gogolinie, mieli okazję odwiedzić Kopalnię Wapieni Górażdże. Dzięki temu kolejni przedstawiciele lokalnej społeczności mogli z bliska zapoznać się z funkcjonowaniem zakładów, współtworzących branżę cementową w Polsce.

Święta cementowni i regionów

Cement Ożarów od lat wspólnie z lokalnym samorządem organizuje Dni Ożarowa, od 2021 r. odbywające się jako Piknik Ożarów. To wydarzenie rodzinne, podczas którego prezentują się najlepsze polskie zespoły muzyczne i lokalni wykonawcy - szczególnie dzieci i młodzież, gromadzi co roku ponad 5000 osób, a jego stałym punktem jest dzień otwarty Cementowni Ożarów. Wszyscy zainteresowani mają wówczas okazję zwiedzić zakład i poznać proces produkcji cementu.

Dni otwarte organizowały także cementownie Odra, Warta, Górażdże, Małogoszcz czy Nowiny, a niejednokrotnie towarzyszyły one obchodom jubileuszów zakładów. Tak było podczas 40-lecia Cementowni Małogoszcz czy 50-lecia Cementowni Nowiny. Okrągłe jubileusze zakładów, takie jak kolejne 50-lecie - Cementowni Warta, są okazją do wspólnego celebrowania wieloletniej historii przemysłu cementowego oraz jego istotnej roli w regionie.

Szczególny wymiar dla każdego z zakładów ma również coroczna Barbórka, która stanowi kolejną okazję do angażowania lokalnej społeczności w życie cementowni. Niemal od początku swojej działalności, Cementownia Nowiny zaprasza na Barbórkę także dzieci i młodzież ze szkół oraz przedszkoli, dla których to wydarzenie stało się już tradycją.

Masz pytanie?