W Polsce działa ponad 4300 jednostek ochotniczych straży pożarnych, ujętych w ewidencji prowadzonej przez Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Ich rolą jest troska o bezpieczeństwo lokalnych społeczności, a ich obecność przekłada się na ogromne zaufanie społeczne. Przemysł cementowy wspiera inicjatywy i projekty realizowane przez jednostki straży pożarnej i OSP na terenie całego kraju.

Wspólna troska o bezpieczeństwo

Przemysł cementowy angażuje się w inicjatywy, ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa lokalnych społeczności. Cementownia Warta dofinansowała zakup przez OSP w Działoszynie nowego wozu strażackiego. Inwestycja została zrealizowana dzięki współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej oraz WOŚiGW w Łodzi. OSP Borzyszkowy nabyło wóz strażacki, współfinansowany przez Lafarge Polska. OSP w Kwaśniowie dzięki wsparciu MSWiA, lokalnych samorządów oraz CEMEX Polska zyskało nowy, lekki samochód ratowniczo-gaśniczy.

O nowoczesny sprzęt strażacki, niezbędny do prowadzenia akcji ratowniczych, wzbogaciła się również jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szewcach. Zakup wozu był możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, lokalnego samorządu oraz przedsiębiorstw reprezentujących przemysł cementowy: Dyckerhoff Polska, Lafarge Kruszywa i Lafarge Beton.

Opolscy strażacy zyskali natomiast nowoczesny, specjalistyczny zestaw szkoleniowy do ćwiczeń ratunkowych w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, przekazany przez Cementownię Odra. Fantom do ćwiczeń w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a dokładnie manekin wraz z programem komputerowym do analizy resuscytacji krążeniowo-oddechowej i zestawem kończyn, został uroczyście przekazany na ręce Opolskiego Komendanta Wojewódzkiej Straży Pożarnej. Dzięki Cementowni Odra na wyposażenie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu trafiło z kolei 15 czterokomorowych szaf.

Dla lokalnych OSP

OSP w Wierzbicy otrzymała od Lafarge Polska środki na zakup sprzętu do ratownictwa wodnego. Dzięki temu strażacy mogli nabyć: 4 kamizelki ratunkowe, ponton, 2 kombinezony, linki asekuracyjne, boje oraz koło ratunkowe. Cementownia Małogoszcz zapewniła z kolei wyposażenie sali edukacyjnej „Ognik” przy Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie, a Cementownia Kujawy wsparła utworzenie sali „Ognik” przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Żninie. W ramach realizacji projektów Fundacji Lafarge - Wspólnie, została m.in. wyposażona strażnica OSP Małogoszcz oraz utworzona Zielona Bawialnia – w ramach inicjatywy OSP w Mieronicach.

Z kolei OSP Mstów i OSP Górka korzystają ze wsparcia Fundacji CEMEX - Budujemy Przyszłość, a pozyskane środki posłużyły m.in. do zakupu łodzi ratowniczej. Cement Ożarów przekazał natomiast nowe mundury dla OSP Ożarów, wsparł także zakup zestawu wysokociśnieniowych lanc gaśniczych, umożliwiających prowadzenie skuteczniejszych działań gaśniczych z wykorzystaniem minimalnej ilości wody.

Ze wsparcia Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie skorzystało już kilkanaście lokalnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, działających w miejscowościach sąsiadujących z zakładami Grupy Górażdże. Dotacje otrzymały m.in. OSP Odrowąż, OSP Gogolin, OSP Górażdże, OSP Rogów Opolski, OSP Złotniki, OSP Jemielnica, OSP Bielice, OSP Wójcice, OSP Stary Ujazd, OSP Jacowlany i OSP Dziergowice. OSP w Odrowążu za zakupiła dzięki temu wyposażenie do organizacji miejsc kwarantanny, m.in. śpiwory, łóżka polowe, najaśnicę akumulatorową, nagrzewnicę olejową oraz czujniki tlenku węgla.

Współpraca cementowni z jednostkami straży pożarnej i OSP ma jednak znacznie szerszy wymiar. Obejmuje bowiem zarówno regularne ćwiczenia na terenie zakładów, jak i udział strażaków w lokalnych wydarzeniach, organizowanych lub wspieranych przez przemysł cementowy.

Masz pytanie?