Stypendia i nagrody, wydarzenia branżowe czy warsztaty to tylko część aktywności przemysłu cementowego, który od wielu lat współpracuje z uczelniami i szkołami zawodowymi. Inauguracja kolejnego roku akademickiego była okazją do kontynuacji tych działań, a także zaangażowania w nowe projekty.

Branża edukuje i wspiera

Z udziałem przedstawicieli Dyckerhoff Polska odbyło się Forum Wydział-Przemysł na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH, a także inauguracja roku akademickiego na tej uczelni. Firma aktywnie angażuje się w wydarzenia branżowe, takie jak Młodzieżowe Targi Przyszłości i Pracy, zorganizowane przez Miejski Urząd Pracy w Kielcach oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

W akademickich wydarzeniach i targach pracy regularnie uczestniczy Cement Ożarów. Jednymi z nich były w XXIV Targi Pracy "Inżynier na Rynku Pracy", które odbyły się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej i były skierowane do studentów oraz absolwentów tej uczelni.

Warsztaty dla studentów Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej zorganizował Holcim Polska. Studentów, uczniów oraz pracodawców zgromadziły z kolei XII Dni Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Politechnice Gdańskiej, podczas której ponad 300 uczestników miało możliwość poznać świat biznesu oraz nawiązać kontakty zawodowe.

Dyckerhoff Polska gościł przedstawicieli Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, do których dołączyli doktoranci z Uniwersytetu Bristolskiego. Kamieniołom Kowala jest bowiem jedyną lokalizacją w Polsce, która jest w stanie dostarczyć próbki do badań obejmujących wydobycie skał z pogranicza franu z famenem (około 372 miliony lat temu) i dewonu z karbonem (około 359 milionów lat temu).

Politechnikę Śląską i Politechnikę Lubelską odwiedził Cemex Polska w ramach organizowanego przez Builder Polska Dnia Młodego Architekta. Natomiast na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH odbył się "Dzień Cemex", w którym wzięło udział ponad 100 uczestników, a jeden z tematów stanowiły zrównoważone rozwiązania w budownictwie.

Stypendia dla studentów

Heidelberg Materials Polska od wielu lat jest partnerem Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu. Współpraca obejmuje między innymi stypendia naukowe i nagrody, spotkania i wykłady z ekspertami, a także możliwość zatrudnienia dla najlepszych absolwentów. W planach jest także wycieczka po cementowni i kopalni Górażdże, połączona z piknikiem dla uczniów.

Cementownię Warta odwiedzili studenci Katedry Budownictwa Betonowego Politechniki Łódzkiej, mając okazję poznać funkcjonowanie zakładu oraz proces produkcji cementu. Cementownia Warta od kilkunastu lat wspiera także program stypendialny "Równe Szanse", a w tym czasie przekazała już kilkadziesiąt stypendiów dla uczniów i studentów z powiatu pajęczańskiego.

Wieloletnia współpraca Cementowni Odra z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Nysie obejmuje między innymi uczestnictwo w programie stypendialnym. W tym roku zakład ufundował stypendia dla najlepszych studentów ostatniego roku na kierunku zarządzania i inżynierii produkcji w roku akademickim 2024/2025.

Masz pytanie?