Sektor cementowy w Polsce jest europejskim liderem wykorzystania paliw alternatywnych - wytwarzanych z odpadów. Krajowe cementownie pozyskują z nich ok. 80% energii cieplnej, podczas gdy w UE jest to 53%. Temperatura w piecu obrotowym cementowni osiąga w strefie wypału wartość 1450 stopni Celsjusza, co zapewnia destrukcję termiczną wszystkich zanieczyszczeń i jest procesem bezodpadowym.
Cementownie wykorzystują w ten sposób około 10% odpadów komunalnych powstających w Polsce, ograniczając ich ilość na składowiskach oraz stanowiąc istotny filar systemu gospodarki odpadami. Trafiające do cementowni paliwa alternatywne stanowią odpowiednio wysortowane i przetworzone odpady zawierające energię, które niejednokrotnie nie nadają się do recyklingu.
Paliwa alternatywne uzyskuje się między innymi z tworzyw sztucznych, ale również z tkanin, odpadów drzewnych czy papierowych. W ten sposób są zagospodarowywane między innymi zużyte oleje, wysuszone osady ściekowe czy mączki mięsno-kostne. Przemysł cementowy wykorzystuje także zużyte opony, które mogą być składnikiem paliw alternatywnych.
Zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, jeżeli nie mogą być one wykorzystane jako surowce wtórne, należy dążyć do odzysku zawartej w nich energii. Dlatego też wykorzystanie paliw alternatywnych poprzez ich współspalanie w cementowniach to bezpieczna i efektywna forma ich zagospodarowania, wpisująca się dodatkowo w gospodarkę o obiegu zamkniętym.