Sport to jeden z obszarów lokalnego i ogólnokrajowego zaangażowania przemysłu cementowego w Polsce. Zakłady organizują wydarzenia i aktywności oraz wspierają lokalne drużyny i sportowców z wielu dyscyplin.

Do biegu, gotowi, start...

Po raz drugi imprezą towarzyszącą Dniom Betonu był Charytatywny Biegu „Dni Betonu w biegu”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Producentów Cementu, gospodarzami - Miasto Wisła i Nadleśnictwo Wisła, sponsorem - firma CEMET, a beneficjentem - Fundacja „Na Ratunek”, działająca od ponad 30 lat na rzecz małych pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Przylądek Nadziei. Trasa liczyła 10 kilometrów i wiodła wzdłuż Czarnej Wisełki, szlakiem turystycznym na Baranią Górę. Zmierzyło się z nią 20 uczestników i uczestniczek.

W Ożarowie odbyło się natomiast wydarzenie „Aktywni biegowo - Cement 2023”, wspierane przez Cement Ożarów. Do rywalizacji stanęli zawodnicy z różnych kategorii wiekowych, a najlepsi z nich zostali uhonorowani nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi. Dzieci, które wzięły udział w ożarowskiej rywalizacji biegowej, miały do pokonania dystans od 60 do 400 metrów - w zależności od wieku. Na starcie pojawiły się również miłośniczki nordic walking, które przeszły szybkim marszem trasę o długości około 3,5 kilometra, biegnącą wzdłuż Ożarowa i okolic miasta. Kulminacyjnym punktem wydarzenia był bieg na 11 kilometrów, w którym wystartowało 39 uczestników.

Z kolei pracownicy CEMEX Polska podnoszą swoje umiejętności biegowe między innymi uczestnicząc w sztafecie charytatywnej Poland Business Run w Krakowie. Inicjatywa ma na celu nie tylko promowanie aktywności fizycznej, ale również wspieranie potrzebujących - pokonując kolejne kilometry można pomagać podopiecznym organizacji pozarządowych. CEMEX Polska aktywnie angażuje się w sport, w tym od lat wspierając zapaśniczki i zapaśników Cementu Gryf Chełm.

Sportowe emocje w różnym wymiarze

Promocja sportu wśród najmłodszych jest jednym z celów cyklicznie organizowanej Świętokrzyskiej Olimpiady Przedszkolaka. Eliminacje etapu gminnego zorganizowano w Zespole Placówek Oświatowych w Złotnikach w gminie Małogoszcz. Nagrody i upominki dla najmłodszych zawodników, startujących w sportowej rywalizacji, wręczyli burmistrz Małogoszcza - Mariusz Piotrowski - oraz dyrektor Cementowni Małogoszcz, Jacek Patyk. Lafarge Polska wspiera także drużynę piłkarską KS Orzeł Baniocha.

Wsparcie sportu to również zaangażowanie w działalność klubów sportowych. Cementownia Odra przedłużyła wieloletnią umowę sponsoringową z Gwardią Opole. KPR Gwardia posiada długoletnią historię, sięgającą 1945 r. Klub wychował wielu wybitnych szczypiornistów, w tym reprezentantów naszego kraju. Wsparcie ze strony Cementowni Odra pozwala nie tylko rozwijać nowe sportowe talenty, ale przede wszystkim zachęcać do aktywności fizycznej najmłodszych.

Do aktywnego stylu życia można zachęcać także poprzez spotkania z ikonami polskiego sportu. Cementownię Nowiny odwiedził wybitny polski piłkarz - Włodzimierz Lubański. Wizyta w zakładzie Dyckerhoff Polska była związana ze spotkaniem organizowanym w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Nowinach, którego patronem jest "orzeł Górskiego". Goszcząc w cementowni, Włodzimierz Lubański wraz z wójtem gminy Sebastianem Nowaczkiewiczem i dyrektorem liceum Łukaszem Ubożakiem mieli okazję spotkać się z pracownikami, poznać proces produkcji cementu oraz obejrzeć pokaz robót strzałowych w kopalni „Kowala”.

Cementownia Warta od lat jest sponsorem głównym klubu siatkarskiego Grot Budowlani Łódź, wywodzącego się z działającego od 1948 r. KS Budowlani Łódź, który ma na swoim koncie najwyższe trofea w krajowych rozgrywkach. Cementownia Warta sponsoruje również Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy "Libero" Pajęczno, a także kolejny klub siatkarski - Barkom-Każany Lwów.

Z kolei od połowy lat 90. Górażdże jest głównym sponsorem Klubu Sportowego „Budowlani” w Opolu, jednego z czołowych klubów podnoszenia ciężarów w Polsce. Z „Budowlanych” wywodzi się wielu polskich medalistów olimpijskich, mistrzostw Europy i Świata, m.in. Tadeusz Rutkowski, Szymon Kołecki oraz Bartłomiej Bonk. Pracownicy Heidelberg Materials Polska angażują się w sportowe aktywności, m.in. po raz kolejny wygrywając Turniej Piłkarski dla Firm o Puchar Burmistrza Ujazdu.

Masz pytanie?