Cementownie, obecne w regionach od dekad, współtworzą ich historię. Angażują się także w ważne dla lokalnych społeczności działania kulturalne. Poza wsparciem samorządowych inicjatyw i wydarzeń, organizują także własne, w tym jubileusze zakładów.

Wspólna historia przemysłu i regionów

W sali prób Orkiestry Cementowni Warta stoi instalacja prezentująca instrument, który jest w orkiestrze od końca XIX wieku. Pierwszy raz został uwieczniony na zdjęciu z 1936 r., kiedy działoszyńska orkiestra towarzyszyła pielgrzymce na Jasną Górę. Instalację, jak i kroniki działalności kulturalnej pod skrzydłami Cementowni Warta, można oglądać w każdy poniedziałek, środę, i piątek od godziny 17. Orkiestra bierze aktywny udział w lokalnych wydarzeniach, występując podczas inauguracji roku akademickiego Działoszyńskiego oddziału Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy w ramach "Kultury na żywo".

W sercu Gminnego Ośrodka Kultury Perła w Nowinach powstała nowa przestrzeń - "Miniatura Historii". To wyjątkowe miejsce, które nie tylko zgromadziło bogate dziedzictwo lokalne, ale także jest wynikiem pasji i zaangażowania społeczności. Dyckerhoff Polska, we współpracy z Gminą Nowiny, podjął wysiłek tworzenia "Miniatury Historii - Izby Pamięci". Celem było dokumentowanie historii Cementowni Nowiny i upamiętnienie życia społeczności lokalnej poprzez zebranie artefaktów, fotografii oraz materiałów audio-wizualnych.

Producenci cementu działają lokalnie

We współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury i Chełmską Biblioteką Publiczną im. Marii Pauliny Orsetti, Fundacja Cemex i Cemex Polska zorganizowali "Zimę z Cemex". Projekt edukacyjny, realizowany od 2020 r. wraz z lokalnymi partnerami, rozwija kompetencje przyszłości wśród dzieci. Rekordową frekwencję zanotował spektakl "Czerwony Kapturek" Teatru Andersena, wzbogacony o edukacyjne wątki bezpieczeństwa. Z kolei warsztaty z robotyki, ekoplastyczne i muzyczne zapewniły fascynującą rozrywkę, łącząc naukę i zabawę.

W ważne dla lokalnej społeczności wydarzenia, takie jak doroczne Dożynki Gminy Ożarów, angażuje się Cement Ożarów. Również na gruntach firmy ziemię uprawiają lokalni rolnicy - dzierżawcy, których zakład wspiera w ich wysiłkach - podkreślając, jak ważne dla społeczności gminy jest kultywowanie tradycji święta plonów, które odbyło się na urokliwych błoniach Lasocina.

Jubileuszowa, 10. edycja konkursu Aneks, zaowocowała 19 zgłoszeniami. Celem konkursu, organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu i wspieranego przez Cementownię Odra, jest pokazanie najnowszych i najbardziej wartościowych projektów w zakresie sztuk wizualnych, których autorami są osoby związane z regionem opolskim. Z kolei 9 lutego wystartowała pierwsza wystawa - "Po prostu (przestrzeń)" - autorstwa Wojciecha Mandeli.

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje

Unikatowa muzyka, skomponowana przez Adama Sztabę, w której znalazły się dźwięki z... pracującej Cementowni Małogoszcz, to tylko jedna z odsłon jej jubileuszu. Wydarzenie połączyło obchody 50-lecia zakładu, jego historię i znaczenie dla regionu, a także najnowocześniejsze technologie - nie tylko w zmodernizowanej Cementowni Małogoszcz, ale również wykorzystanych na potrzeby animacji i wizualizacji, opartych częściowo na AI.

Koncert "Zacznij od Bacha. Przeboje Zbigniewa Wodeckiego symfonicznie", obejmujący repertuar wokalistów: Karoliny Leszko, Daniela Cebuli-Orynicza wraz z dyrygentem Sławomirem Chrzanowskim oraz orkiestrą Filharmonii Opolskiej, uświetnił Barbórkę w Heidelberg Materials Polska, która odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Coroczne wydarzenie zgromadziło pracowników, przedstawicieli samorządu oraz partnerów biznesowych.

Masz pytanie?