Wieloletnia działalność cementowni w regionach ma nie tylko wymiar gospodarczy, ale również społeczny. Producenci cementu angażują się w lokalne działania, wspierając kulturę, sport i edukację, a także angażując się w projekty na rzecz bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska.

Grudzień szczególnym miesiącem

Nie tylko ze względu na mikołajki, święta Bożego Narodzenia czy sylwestra, grudzień jest wyjątkowym miesiącem dla pracowników i całej społeczności cementowni. Wszystko za sprawą Barbórki, czyli corocznego święta górników. Przemysł cementowy także jest branżą górniczą, jako że wydobywa kamień wapienny - stąd też przydomek "białych górników".

Obchody Barbórki są okazją do wspólnego świętowania wraz z przedstawicielami lokalnych samorządów i administracji, jak również podkreślenia kluczowych wydarzeń - takich jak 60-lecie wydobycia kamienia wapiennego w Cementowni Warta. Z kolei Heidelberg Materials Polska uczcił Barbórkę podczas koncertu w Filharmonii Opolskiej, natomiast Lafarge Polska zorganizował cykl wizyt w lokalnych szkołach i przedszkolach. Barbórkę dla całej branży zorganizowało Stowarzyszenie Producentów Cementu.

Cementownia Odra zaangażowała się we współtworzenie magicznej, świątecznej atmosfery w Opolu, wspierając trwający w listopadzie i grudniu Jarmark Bożonarodzeniowy. Dzięki niemu co roku opolski rynek zamienia się w bajkową Krainę Ciepła - pełną kolorowych światełek, choinek i świątecznych dekoracji. Grupa Odra Cement wsparła również tegoroczną Szlachetną Paczkę, a wcześnie w tę ogólnopolską akcję angażował się Dyckerhoff Polska.

W przygotowanie paczek świątecznych dla uczniów Zespołu Szkół Niepublicznych w Piechcinie zaangażowali się natomiast pracownicy Lafarge Polska. W świątecznej atmosferze i w połączeniu z mikołajkową zabawą przebiegło również wręczenie nagród w konkursie plastycznym "Złote zasady BHP według najmłodszych", zorganizowanym przez Heidelberg Materials Polska.

Lokalne działania w wielu wymiarach

130 osób z okolic Rędzin i Kłomnic uczestniczyło w "Zielonych Warsztatach" na temat zrównoważonego rozwoju, zorganizowanych przez Cemex Polska i Fundację Cemex "Budujemy Przyszłość" we współpracy z Abrys dla Środowiska. Tematem były zmiany klimatu, GOZ oraz działania, które każdy może podjąć, aby chronić środowisko naturalne, a program objął też wizytę w Cementowni Rudniki. Cementownia Warta zorganizowała natomiast warsztaty dotyczące ESG dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Fundacja Górażdże "Aktywni w Regionie" współfinansowała budowę nowej tężni solankowej w Gogolinie. Jej oddanie do użytku pozwoliło uczcić dwie wyjątkowe okazje: 10-lecie istnienia fundacji oraz 800-lecie gminy. Zakup profesjonalnej łodzi ratunkowej przez OSP Dębina Łętowska wspierał Lafarge Polska, co wpisuje się w działania na rzecz bezpieczeństwa, które sukcesywnie prowadzi przemysł cementowy.

Grupa Odra Cement wsparła Przedszkole Publiczne im. Juliana Tuwima w Opolu, dzięki czemu możliwe było przeprowadzenie koniecznych prac remontowych. Od lat firma współpracuje także z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu, która niedawno obchodziła 65. urodziny. Wieloletnią historię ma również wsparcie przez Cementownię Warta Fundacji na Rzecz Rozwoju Powiatu Wieluńskiego oraz jej programu stypendialnego "Równe Szanse" dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

W lokalne, sportowe aktywności regularnie angażuje się Cement Ożarów. W tym roku firma była sponsorem biegu "Aktywni biegowo - Cement 2023", a także kolejnego wydarzenia - 6. Ostrowieckiego Półmaratonu Leśnego. Odbył się on na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego i obejmował trzy kategorie: dystanse 21 i 7 kilometrów oraz nordic walking, a wśród uczestników byli dorośli i młodzież.

Wspólnie z Wójtem Gminy Nowiny, Sebastianem Nowaczkiewiczem, pracownicy i Zarząd Dyckerhoff Polska posadzili drzewa tlenowe na terenie Cementowni Nowiny. Wychodząc naprzeciw lokalnej społeczności, nasadzenia zostały wykonane także wzdłuż drogi, wykorzystywanej do transportu surowca z Kopalni Kowala do zakładu. W pobliżu drzew tlenowych została również założona pasieka, co wpisuje się w akcję "Pszczoły w mieście", wspieraną przez Ligę Ochrony Przyrody.

Masz pytanie?