Działania, mające na celu rozwój opieki zdrowotnej i hospicyjnej oraz wsparcie różnorodnych aktywności w tym zakresie, są regularnie podejmowane przez przemysł cementowy. Mają one wiele wymiarów: od zaangażowania w inwestycje, przez zakup i finansowanie wyposażenia placówek, po działania promujące prawidłowe postawy oraz ochronę zdrowia wśród pracowników.

Pomoc dla hospicjów

Z inicjatywy Fundacji Ronalda McDonalda powstanie trzeci w Polsce dom dla rodzin najdłużej hospitalizowanych dzieci. W projekt zaangażował się Holcim Polska, dostarczając niskoemisyjne materiały budowlane, a także zapewniając wsparcie techniczne nad procesem budowy. Modelowy dom w Warszawie będzie się składał z 20 prywatnych pokoi z łazienkami dla rodzin, w pełni wyposażonej kuchni, pralni, bawialni oraz ogrodu. Oddanie domu planowane jest na wiosnę 2025 r.

Dyckerhoff Polska wsparł budowę Hospicjum w Busku-Zdroju, prowadzonego przez Fundację Świętego Brata Alberta w Kielcach. Placówka działa w kilku obszarach pomocy, prowadzi hospicjum stacjonarne i domowe oraz Zakład Opiekuńczo Leczniczy. Firma zaangażowała się również w inicjatywę branży budowlanej pod hasłem "Dom z Serca", aby wybudować, wyposażyć i przekazać dom szesnastoosobowej, potrzebującej rodzinie pani Magdy z Radomska.

Na rzecz ochrony zdrowia

Przemysł cementowy finansuje i współfinansuje także zakup sprzętu medycznego. Cement Ożarów wsparł zakup ambulansu dla Szpitala Św. Leona w Opatowie, a w inwestycję zaangażowały się również gminy z regionu. Cementownia Odra sfinansowała zakup detektorów przez Opolskie Centrum Ratownictwa. Precyzyjnie ostrzegają one przed szkodliwymi stężeniami tlenku węgla, dzięki czemu możliwa jest szybka ewakuacja poszkodowanych oraz zespołu medycznego.

Wchodząca w skład Holcim Polska Cementownia Kujawy pomogła w sfinansowaniu sprzętu medycznego dla Pałuckiego Centrum Zdrowia, które dzięki temu zakupiło specjalistyczny histeroskop, respirator, sprzęt ortopedyczny oraz bieżnię medyczną z systemem do badań wysiłkowych. Cementownia Warta dofinansowała natomiast zakup respiratora dla Oddziału Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Pajęcznie.

Wsparcie podczas pandemii

Producenci cementu zaangażowali się w działania podczas pandemii COVID-19. Fundacja Górażdże - Aktywni w Regionie uruchomiła program zwalczający jej skutki. W pierwszym roku zostało z niego dofinansowanych 40 lokalnych projektów. Objęły one zakup materiałów ochrony osobistej, sprzętu medycznego i dezynfekującego, a także działania społeczne. Fundacja Górażdże kontynuowała program, z którego w kolejnym roku skorzystały 24 podmioty, a dotacje zostały przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego.

Lafarge Polska przekazał 800 kombinezonów ochronnych oraz 10 tys. maseczek chirurgicznych dla szpitali zakaźnych w Bolesławcu, Bydgoszczy, Kielcach i Krakowie. Firma przekazała również testy dla szpitali w Limanowej i w Krakowie, a także kombinezony i maseczki ochronne dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. Wsparcia finansowego na zakup niezbędnych środków ochrony osobistej przez lokalne szpitale udzieliła Cementownia Warta, organizując też akcje oddawania krwi i osocza.

Ponad 10 tys. maseczek chirurgicznych, ponad 13 tys. sztuk rękawiczek, 84 przyłbice oraz 300 fartuchów przekazał CEMEX Polska dziewiętnastu organizacjom pozarządowym, placówkom medycznym oraz szkolnym, aktywnie angażując się w walkę z pandemią. Środki na ten cel - na rzecz Szpitala Wojewódzkiego, SPZOZ MSWiA i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu - przekazała Cementownia Odra. Cement Ożarów zapewnił szpitalowi w Opatowie niezbędny sprzęt, w tym lodówkę do transportu szczepionek.

Profilaktyka i działania edukacyjne

Cementownia Warta po raz kolejny zorganizowała Dzień Zdrowia dla swoich pracowników. Mogli oni skorzystać z konsultacji: kardiologa, dermatologa, dietetyka, edukatora zdrowotnego, psychologa i psychoterapeuty. W ramach profilaktyki zdrowotnej były wykonywane badania specjalistyczne: EKG, poziom glikemii, dermatoskopowe badanie znamion na skórze czy badanie osteoporozy. Program wydarzenia objął także pokaz Państwowej Straży Pożarnej z Pajęczna oraz zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i resuscytacji.

Z kolei w cementowniach CEMEX Polska zostały zorganizowane Dni Zdrowia, podczas których pracownicy mogli zmierzyć ciśnienie, glukozę, wykonać badanie lipidogramu, zanalizować skład swojego ciała oraz odbyć indywidualną konsultację z dietetykiem. Wydarzenie obejmowało także obszar BHP - odbyły się pokazy udzielania pierwszej pomocy, prac na wysokości, prezentacje środków ochrony indywidualnej i odzieży roboczej oraz wozu strażackiego.

Masz pytanie?