Kwestie bezpieczeństwa są priorytetem dla sektora cementowego. Poza działaniami podejmowanymi na bieżąco w zakładach, które mają na celu stałą poprawę bezpieczeństwa i komfortu pracowników, Stowarzyszenie Producentów Cementu rozpoczęło cykl zawodów w ratownictwie medycznym - promujących podnoszenie kwalifikacji pracowników w zakresie pierwszej pomocy.

W tych zawodach nie ma przegranych

W 2023 r. po raz drugi odbyły się Zawody w Ratownictwie Medycznym Przemysłu Cementowego w Polsce. Wzięło w nich udział 13 drużyn, czyli ponad 60 zawodników. Tegoroczne wydarzenie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu we współpracy z Eskulapa, obejmowało cztery wymagające zadania i symulacje. Wszystko po to, aby stale doskonalić umiejętności w zakresie pierwszej pomocy.

Po całodziennych zmaganiach zwyciężyła reprezentacja Cement Ożarów: Kinga Stawiarska, Paweł Rola, Kamil Kulik, Paweł Otręba, Kamil Jagodziński - ci zawodnicy będą przez najbliższy rok prezentować Puchar Przechodni Przewodniczącego SPC. 2. miejsce zajął zespół Cement Ożarów: Monika Maj, Krzysztof Czajkowski, Robert Madejski, Paweł Kubiak, Paweł Buczałowski, a 3. miejsce zdobyła reprezentacja Zakładu Górniczego Kujawy (Lafarge Polska): Izabela Jabłońska, Paweł Biel, Waldemar Ciszak, Tomasz Piotrowski.

- Mimo że nasza reprezentacja ostatecznie uplasowała się poza podium, to dziękujemy organizatorom za dzień pełen sportowej rywalizacji, a zwycięzcom gratulujemy wygranej! Czekamy na więcej takich wydarzeń w branży. To idealny moment, by nie tylko mierzyć się w rywalizacji, ale też podnosić swoje umiejętności, zwłaszcza w pierwszej pomocy - podkreśliła Cementownia Odra. Trudno o lepsze podsumowanie zawodów, w których tak naprawdę nie ma przegranych, bo liczy się budowanie świadomości i umiejętności związanych z BHP.

Rywalizację ukierunkowaną na bezpieczeństwo rozpoczął również Heidelberg Materials Polska. W 2023 r. po raz pierwszy odbyły się zawody ratownictwa, w których wzięło udział 10 drużyn. 1. miejsce zdobyli Ochotnicy, a podium uzupełnili: ekipa kruszywowa (Gang Żwiraków) i drużyna Betotech. Ratownicy podkreślali, że poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, dlatego na 4. miejscu znalazły się ex aequo pozostałe drużyny: Ekocem, Julianny, Silesia Team, Ferajna, Team Miners, Guardian Angels i Dream Team.

Na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia

„Popatrz, pomyśl, zrób to lepiej” lub „Popatrz, pomyśl, powiedz” - to hasła realizowanej przez Dyckerhoff Polska kampanii bezpieczeństwa pracy. Korzystając z otwartej polityki informacyjnej, regularnych szkoleń i instruktaży, firma planuje zachęcić wszystkich do odpowiedzialnego i bezpiecznego działania. Bezpieczeństwo pracowników to proces ciągłego doskonalenia i wspólnego wysiłku. Im większe zaangażowanie, tym większa szansa na osiągnięcie celu w postaci unikania wypadków i zapewnienia bezpiecznego środowiska pracy dla wszystkich.

Cementownia Warta zaprosiła swoich pracowników na Dzień Zdrowia nad Wartą. Spotkanie, organizowane wspólnie z Fundacją Diabeciaki, miało charakter diagnostyczny, edukacyjny i informacyjny. Pracownicy mogli skorzystać z badania i porad kardiologa, dermatologa, dietetyka, psychologa czy psychoterapeuty. Do ich dyspozycji był również mammobus, zorganizowano także m.in. badanie pomiaru glikemii, konsultację kardiologiczną oraz pokaz ratownictwa medycznego, przygotowany przez Państwową Straż Pożarną z Pajęczna.

Akademię BHP prowadzi z kolei CEMEX Polska, szkoląc trenerów, którzy następnie przekazują pracownikom wiedzę o bezpieczeństwie pracy. Zakres działania Akademii obejmuje między innymi zarządzanie BHP, w tym 5 podstawowych elementów jego systemu: zarządzanie ryzykiem, bezpieczne prowadzenie pojazdów, raportowanie, badanie i zapobieganie wypadkom, zarządzanie BHP podwykonawców oraz audyty, inspekcje i ciągłe doskonalenie.

Masz pytanie?